Dlaczego trzeba obliczyć zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną? – fotowoltaika dla domu

Przed zakupem paneli słonecznych warto wiedzieć, ile prądu należy wygenerować w gospodarstwie, aby starczyło na jego podstawowe zapotrzebowanie. Co więcej, istnieje wiele czynników, które wpływają na sukcesywną instalację fotowoltaiki w naszych domach lub firmach.

Gdzie umieścić panele słoneczne?

Niewątpliwie, na powodzenie instalacji PV i wytwarzanie energii mają wpływ stopień oraz czas nasłonecznienia dachu lub posesji. Panele należy zamontować w miejscu, które będzie wystawione na długi czas nasłonecznienia. Dzięki temu nasze źródło energii odnawialnej wyprodukuje tyle prądu, ile wymaga gospodarstwo domowe do pokrycia podstawowego zużycia energii przez urządzenia elektryczne.

W interesie Państwa lub firmy zajmującej się montażem jest to, by instalacja wyprodukowała energię elektryczną z nadwyżką. Dlaczego? Fotowoltaika to inwestycja na lata, a prosument musi wiedzieć, że koszt poniesiony na zakup paneli słonecznych zwróci się w jak najkrótszym czasie. Montaż instalacji jest możliwy praktycznie na każdym rodzaju zadaszenia. Wyróżniamy dachy płaskie, kopertowe, jednospadowe, dwuspadowe czy wielospadowe. Warto jednak zwrócić uwagę na stopień nachylenia dachu. Idealny kąt jego nachylenia powinien wynosić 30-40 stopni, wtedy fotowoltaika działa najwydajniej. Dobra firma zadba również o to by dopasować ilość paneli słonecznych odpowiednio do zapotrzebowania gospodarstwa. Panuje mylne przekonanie, że im więcej, tym lepiej. W tym przypadku warto wiedzieć, że nadwyżka energii elektrycznej, która nie zostanie wykorzystana w ciągu roku może zostać bezpowrotnie utracona.

Jak działają panele słoneczne?

Fotowoltaika jest jednym z coraz częściej stosowanych i ekologicznych źródeł energii odnawialnej. Wyprodukowany prąd może zasilić w energię całą gamę sprzętów – od małych urządzeń elektronicznych tj. telewizory, laptopy, kuchenki, po ogrzewanie wody pompą ciepła. Klienci indywidulani cenią sobie fotowoltaikę za zmniejszone rachunki za prąd w skali roku, a co za tym idzie, mierzalne efekty poczynionej inwestycji. Dlaczego tak się dzieje? Panele słoneczne składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których skład wchodzą płytki krzemowe. To właśnie one pochłaniając promienie słoneczne wprowadzają w ruch elektrony. Każdy ruch to energia. W tym przypadku energia elektryczna. Następnie prąd stały przekształcony zostanie w prąd przemienny, a wyprodukowana energia trafi do naszego użytku.

Dobór odpowiedniej mocy – czas na audyt

Wiemy już, że przed zakupem paneli słonecznych należy obliczyć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa w energię elektryczną. Takie kalkulacje mają na celu przybliżyć klientowi kwotę, która zwróci mu się po kilku latach od montażu instalacji, a także czas w jakim to nastąpi. W iSun przygotowaliśmy ofertę umożliwiającą konsultację z doradcą w celu umówienia terminu na przeprowadzenie bezpłatnego audytu. Firma montażowa musi sprawdzić pokrycie dachu, kąt jego nachylenia, poziom nasłonecznienia domu lub firmy, a także dobrać odpowiednią moc do pokrycia zużytego prądu. W przypadku wystąpienia nadwyżki produkcji energii elektrycznej, wiemy, jak ją wykorzystać! Dzięki niej można zintensyfikować pracę urządzeń elektrycznych tj. klimatyzacja lub zmywarka, a także wykorzystać do działania wspomnianej powyżej pompy ciepła.

Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna! Tuż przed podjęciem decyzji o montażu paneli zwróć się do firmy, która w swojej ofercie posiada gwarancje na długie lata i pomoże Ci uzyskać dofinansowanie na zakup instalacji.

Zobacz również

Panele fotowoltaiczne bez podłączania do sieci – 100% niezależności energetycznej

Czy w Polsce jest możliwe korzystanie z paneli słonecznych w zupełnym odłączeniu od dostaw prądu z sieci? Tak! Możesz…

ZOBACZ WIĘCEJ

Fotowoltaika – gdzie montować? [porady, tipy, wskazówki]

Wybór odpowiedniego miejsca montażu paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważny. Składa się na niego wiele czynników: m.in. wielkość i…

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak działają akumulatory w instalacji fotowoltaicznej?

Panele słoneczne mają za zadanie przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną. Odpowiednia konstrukcja instalacji PV umożliwia zmianę prądu…

ZOBACZ WIĘCEJ